Tantsu tutvustus – Salsa (+video)

Taktimõõt:  4/4
Tempo: 37-63 takti minutis

Salsa (inglise keeles salsa) muusika on segu Kuuba tantsude nagu son, danson, guajir, guaracha, mambo, tša-tša-tšaa, pluss lisaks veel Kolumbi päritolu cumbia ja Puerto Rico bomba muusikast. Sellele rütmikokteilile on hoogu lisanud Ameerika muusika džäss ja rokkmuusika. Tulemuseks on joovastav segu täis elu ja rõõmsameelsust.
Hispaania sõna salsa tähendab kastet, aga muusikud peavad silmas pigem vürtis. Just sellele võikmõelda kui salsat tantsida. Salsa sai Ameerika Ühendriikides populaarseks 1960ndate aastatel ja selle vallutustööd kinnitas 1988. a linastunud film „Salsa[1].

Salsa tants kuulub Ladina-Ameerika tantsude hulka. Liikumine tantsupõrandal toimub võrdlemisi väikses ulatuses, põhisammudega liigutakse ette ja tagasi skeemi järgi üks-kaks-kolm-stop, viis-kuus-seitse-stop. Salsat tantsitakse nii paaris kui soolotantsuna. Salsa populaarsuse tõttu on sellest arenenud palju erinevaid stiile. Kahekümnenda sajandi lõpust alates on salsa kogunud populaarsust ka Euroopas[2].

Võistlustantsud jaotatakse standardtantsudeks ja Ladina-Ameerika tantsudeks. Igal tantsul on oma iseloom, rütm ja muusika. Suurt osa konkreetse tantsu iseloomust mõjutab muusika. Mitmete tantsude tekkimist on mõjutanud just konkreetse muusika esiletõus või tantsijate soov ennast mingi muusika saatel väljendada.

Standardtantsud on iseloomult pidulikumad ja neid on viis – aeglane valss, tango, Viini valss, aeglane fokstrott ja kvikstep. Rahvusvaheliselt tuntud viit standardtantsu tantsitakse vaid kinnises tantsuhoius. Ameerika Ühendriikides on levinud ka samade tantsude lahtises hoius tantsitavad versioonid.

Ladina-Ameerika tantsud on temperamentsema iseloomuga ja neid on samuti viis – samba, tša-tša-tšaa, rumba, paso doble ja džaiv. Ladina-Ameerika tantsudes kasutatakse nii lahtist kui kinnist tantsuhoidu. Salsa ja batchata kuuluvad samuti Ladina-Ameerika tantsude hulka kuid võistlustantsu rahvusvahelises programmis neid hetkel ei esitata.

[1] Wainwright, L., King, L. (2005). Palun tantsule. Odamees

[2] https://et.wikipedia.org/wiki/Salsa