Taktimõõt: 4/4
Tempo: 42-44 takti minutis
Džaiv (inglise keeles jive) on tormiline ja energiline tants, mille tekkimine on seotud rokkmuusika arenguga. Rokkmuusika juured ulatuvad rhythm-and-bluesi, mida mängisid mustad muusikud Ameerikas alates 1920ndate aastate lõpust. Hiljem, 1930ndate keskel, saavutas Boswell Sisters edu lauluga „Rock and Roll“, mis on peaagu 20 aastat kestunud rokifenomeni oluliseks verstapostiks. Sarnast muusikat avaldati veel ja tantsijad hakkasid neid positiivseid rütme tantsides kasutama. Tantsu populaarsust tõstis veelgi selliste ülipopulaarsete muusikapalade nagu Bill Haley „Rock Around The Clock“ ja Elvis Persley „All Shook Up“ avaldamine[1].
Džaivi võib näha ka 1978. a populaarses tantsufilmis „Grease“.
Võistlustantsud jaotatakse standardtantsudeks ja Ladina-Ameerika tantsudeks. Igal tantsul on oma iseloom, rütm ja muusika. Suurt osa konkreetse tantsu iseloomust mõjutab muusika. Mitmete tantsude tekkimist on mõjutanud just konkreetse muusika esiletõus või tantsijate soov ennast mingi muusika saatel väljendada.
Standardtantsud on iseloomult pidulikumad ja neid on viis – aeglane valss, tango, Viini valss, aeglane fokstrott ja kvikstep. Rahvusvaheliselt tuntud viit standardtantsu tantsitakse vaid kinnises tantsuhoius. Ameerika Ühendriikides on levinud ka samade tantsude lahtises hoius tantsitavad versioonid.
Ladina-Ameerika tantsud on temperamentsema iseloomuga ja neid on samuti viis – samba, tša-tša-tšaa, rumba, paso doble ja džaiv. Ladina-Ameerika tantsudes kasutatakse nii lahtist kui kinnist tantsuhoidu. Salsa ja batchata kuuluvad samuti Ladina-Ameerika tantsude hulka kuid võistlustantsu rahvusvahelises programmis neid hetkel ei esitata.
[1] Wainwright, L., King, L. (2005). Palun tantsule. Odamees.